Piyanoma Nasıl Bakmalıyım?


piyano kursu ankara
piyano kursu ankara

Piyanoma Nasıl Bakmalıyım?

Piyanoların ömrü kısa değildir. İyi bakıldığında ortalama bir piyano bile, birkaç kuşak dayanabilir, ömrü on yıllarla ifade edilebilir. Bunun için en yakın danışmanınız, öğretmeniniz ve düzenli olarak çağıracağınız akordunuzdur. Ancak burada yeri gelmişken, birkaç önemli noktayı belirtelim

Piyanoyu alırken, güvenilir ve bu işte uzmanlaşmış firmalara gidin. Sorunsuz biçimde size ulaştırılmasını sağladıktan sonra, evde, sıcaklık ve nem değişimlerinin çok olmadığı uygun bir yere piyanonun yerleştirilmesini sağlayın. Eğer piyanoyu ikinci el olarak almışsanız, taşımacıdan bu işin profesyoneli olmasını tercih edin.Taşınırken düşen ya da hırpalanan bir piyano. Kalitesinden çok şey kaybedebilir.

• İlk akort, kısa sürede düşebilir. Bu, akordun ya da galerinin hatası değildir: piyanonun kalitesizliğini de göstermez. Sadece, çalgının çok ince ayarlanması gereken tellerinin, henüz yerlerine alışamadıktandı gösterir. İlk dönemlerde piyano akordunuzu yılda üç-dört defa, olanaklınız elvermiyorsa en az iki defa yaptırın.Birkaç yıl sonra alışan” piyano, daha uzun süre akortlu kalmaya başlayacaktır.

• Sıcaklık ve nem değişimleri önemli olduğu için, kalorifer, doğrudan güneş ya da çok soğuk bir duvar çalgınız için ideal bir ortamın oluşmasını engelleyebilir. Akordunüze de danışabilirsiniz.

• Piyanoyu olanaklarınız elverdiği ölçüde yerinde tutun. Her taşınma ve yer değişimi, bir risk oluşturur. Ancak gene de taşınmanız gerekecektir, bu durumda profesyonel piyano taşıyıcılarını arayabilirsiniz. Taşımanın garantili ve sigortalı olmasını sorgulayın.

• Eskiden piyanoların içine, nem vermesi için su konması önerilirdi ancak bu artık çok da arzulanmamaktadır. Ortamda, sizin yaşamanız için sağlanacak olan ideal sıcaklık ve nem, piyanonuza da iyi gelecektir. Kaloriferler yandığında boğazınasın kurumaması için yapılana, piyanonuz için de yardımcı olacaktır.

Piyanonuz eskidikçe, düzenli akordun yanı sıra, bazı mekanik müdahaleler ve iyileştirmeler de gerekecektir. Masraftan kaçınmayın, güvendiğiniz akordörünüze danışın. Bu sayede piyanonuz, on yıllar boyunca ailenize hizmet edecek ve yaptığınız yatırımları size fazlasıyla geri ödeyecektir.

Leave a Reply

Çağlar Müzik Orkestrası Konser Şöleni
Her Hafta 1 Videomuz Yayınlanacak.

5.Hafta Videosu: Çağlar Müzik Kursu Oda Orkestrası –
Minik Solistler Konseri
Solist: Elif Ece Cansever (5 Yaşında)
Çağlar Oda Orkestrası


Önceki Hafta Videolarımız İçin Tıklayın

SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI. İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker