Ne Tip Bir Piyano Almalıyım ?

Ne Tip Bir Piyano Almalıyım ?


piyano dersi

Ne tip piyano almalıyım

  • Piyanoları kabaca üç grupta toplayabiliriz:
  • Grand (Kuyruklu Konser) Piyanolar: tellerin yatay durduğu. Kanat şekilli, sıklıkla konser salonlarında gördüğünüz piyanolardır. Kaliteleri yüksektir. Ancak aynı ölçüde pahalıdırlar. Ses kapasiteleri çok geniş, müzikal yeterlilikleri fazla, mekanizmaları hassastır.
  • Bununla beraber, apartman dairesinde oturuyorsanız, gerek yüksek volümü. Gerek taşınma zorluğu. Gerek de kapladığı yer açısından pratik değildir. Eğer maddi imkanlarınız elveriyorsa ve müstakil bir evde oturuyorsanız. Doğal olarak en ideal seçenek bir Grand piyano almak. Ona iyi bakmak ve birkaç kuşak boyunca ailenizin müzikal ihtiyaçlarını karşılamaktır.
hangi piyanoyu almalıyım
piyano kursu
  • Konsol (Duvar! Dik) Piyano: tellerin dik durduğu. Grand piyanoların kanat biçimi yerine, bir duvara yaslanabilecek şekle sahip piyanolardır. Ses kapasiteleri Grand piyanolara göre daha kısıtlı olsa da. Ev ortamı için çok yeterlidir.
  • Hatta, iyi kalite bir konsol piyano, düşük kaliteli Grand piyanodan daha iddialı bile olabilir. Geniş bir fiyat aralığı içerisinde. Oldukça makul fiyatlardan başlayıp. Kalite ve özelliklerine göre çok yükseklere çıkabildiler. Orta boy bir odaya sığabilirler. Ses kesici özellikleriyle gece çalışmaya izin verirler. Iyi bir bakımla birkaç kuşak dayanırlar. En çok satılan piyano tipidir.
hangi piyanoyu almalıyım
piyano kursu
  • Dijital Piyano: Tuşa basıldığında, önceden kaydedilmiş sentetik dijital sesleri veren elektronik çalgılardır. Son yıllarda kalite olarak çok ilerlemiş modelleri vardır Tellere ve karmaşık mekanizmaya ihtiyaç duymazlar, elektronikte yaşanan devrim sonucu, fiyatları da oldukça makuldür.
  • Akort istememeleri, kayıt yapabilmeleri başlıca avantajları & Özellikle piyanonun çalışma mekanizmasını taklit eden modeller, daha başkanlıdırlar. Ancak burada, işin özüne inildiğinde çok önemli bir dezavantaja sahiptirler ki bu, anne-baba, özellikle bu çalgıya yeni başlayacak çocukları için dikkate almaları gereken bir durumdur:

Piyano, mekanik bir çalgıdır, tuşlara basılmasıyla harekete geçen kapsamlı bir mekanizmanın ucundaki çekicin, tellere varmasıyla ses verir. Bu çalgıyla yakınlaşma fırsatı bulamamış pek çok kişi, tuşa basıldığında çıkan sesin sabit ve hep aynı kalitede olduğu yönünde yanlış bir fikre sahiptir.

Ne ki, tüm akustik çalgılarda olduğu gibi, piyanodan da iyi ses elde etmek (buna genelde “ton kalitesi deriz) apayrı bir ustalıktır ve yıllar süren teknik ve estetik gelişimin ardından oturur. Sentetik ses veren dijital bir çalgı, özellikle yeni başlayan öğrencinin, bu kaliteden haberdar olmamasına yol açar ki, gerçek bir piyano eğitiminin en önemli unsurlarından birisi ortadan kalkmış demektir.

(Burada, dijital piyanonun tuş hassasiyetini, yani hafif basınca hafif, güçlü basınca güçlü çalma özelliğini kastetmiyoruz. Dijital piyanolar, bu özelliği çok uzun yıllardır başarabiliyorlar. Esas vurgulamak istediğimiz, çıkan sesin estetik kalitesidir ki bu, her müzisyen için çok önemlidir.)

Dolayısıyla, dijital piyano alırken, içinde bulunduğunu durumu iyi tartmalısınız. Eğer, bu dezavantajın farkında ve yıllardır piyano dersi alan birisiyseniz, bu, sizin için çok sorun olmayabilir. Benzer şekilde, bir bestecilik öğrencisi de geceleri kulaklık takarak bu çalgıda çok başarılı çalışmalar yapabilir ancak, en temel estetik değerleri daha ilk dersten uygulaması gereken bir çocuk için, dijital piyano, kanımca, piyanoya başlamak için uygun bir ortam değildir.

 

Leave a Reply

Çağlar Müzik Orkestrası Konser Şöleni
Her Hafta 1 Videomuz Yayınlanacak.

5.Hafta Videosu: Çağlar Müzik Kursu Oda Orkestrası –
Minik Solistler Konseri
Solist: Elif Ece Cansever (5 Yaşında)
Çağlar Oda Orkestrası


Önceki Hafta Videolarımız İçin Tıklayın

SINAV SONUÇLARI AÇIKLANDI. İNCELEMEK İÇİN TIKLAYIN

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker